فرودگاه شهید دستغیب شیراز، آشنایی با فرودگاه بین المللی شیراز

شهر شیراز یکی از بزرگترین، مهم ترین و زیباترین شهرهای ایران است. موقعیت جغرافیایی مناسب و تاریخ منحصر به فرد شیراز این شهر را به یکی از بزرگترین قطب های گردشگری ایران تبدیل کرده است. به علت تقاضای زیاد سفر به شیراز فرودگاه شهید دستغیب شیراز روزانه پذیرای تعداد زیادی پرواز از شهرهای بزرگ کشور است.

تاريخچه فرودگاه بين المللي شهيد دستغيب شيراز:

متن زیر از صفحه 287 کتاب “شیراز در گذشته و حال” از دکتر حسن امداد چاپ سال 1339 آمده است:

شیراز دارای دو فرودگاه است، یکی فرودگاه قدیم که در نزدیکی صحرای آقاباباخان در جنوب شهر نزدیک جاده شیراز و بوشهر قرار دارد. این فرودگاه در سال 1308 شمسی ساخته شد و اخیرأ امارت مفصلی برای استراحت مسافرین در آن بنا کرده اند ولی چون این فرودگاه به اندازه کافی وسعت نداشت و توسعه آن نیز مقدور نبود، اخیرأ فرودگاه وسیعی در دو فرسنگی جنوب شرقی شیراز در نزدیکی قریه جعفرآباد ساخته اند که باند آن را آسفالت کرده و فعلأ پروژه ساختمان عمارت جهت استراحت مسافرین در دست تهیه است. در این فرودگاه انواع هواپیماهای بزرگ می توانند بنشینند در صورتیکه در فرودگاه قدیم نشستن هواپیماهای بزرگ به آسانی مقدور نبود.

شیراز در گذشته و حال، دکتر حسن امداد – صفحه 287

 فرودگاه جعفرآباد یا فرودگاه بین المللی شیراز

فرودگاه جدید در سال 1340 به عنوان فرودگاه شیراز در زمینی به مساحت حدود 500 هکتار مورد بهره برداری قرار گرفت و از سال 1345 به عنوان فرودگاه بین المللی مطرح گردید. در حال حاضر فرودگاه شیراز به عنوان فرودگاه مرکز استان مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات و وسایل کمک ناوبری و از پیشرفته ترین رادار موجود جهان برخوردار است.

از فرودگاه شیراز پروازهای خارجی به کشورهای سوریه ، قطر، امارات متحده عربی(دوبی – ابوظبی) بحرین، کویت، عربستان سعودی(حج عمره و تمتع ) و بصورت موردی در مسیر مصر، سودان، روسیه، ترکیه و …  انجام می شود و در مسیر داخلی نیز به شهر های تهران، مشهد، اصفهان، اهواز، آبادان، کرمانشاه، بوشهر، لنگه، لار، لامرد، بندرعباس، کیش، قشم، سیری، لاوان و در صورت نیاز به سایر فرودگاه های داخلی پرواز انجام می شود

فرودگاه شیراز دومین فرودگاه مجهز ایران:

فرودگاه شیراز پس از فرودگاه امام خمینی مجهزترین فرودگاه ایران از لحاظ تجهیزات ناوبری و الکترونیک است. این فرودگاه همچنین دارای کاربرد نظامیست. این فرودگاه پایگاه منطقه جنوب هواپیمایی آسمان است.شرکت هواپیمای سپهران در فرودگاه شیراز مستقر است. این فرودگاه چهارمین فرودگاه پررفت و آمد کشور بعد از فرودگاه مهرآباد فرودگاه مشهد و فرودگاه امام خمینی است.

فرودگاه بین‌المللی شیراز دارای ۲ باند پروازی آسفالته، یکی به طول ۴۲۷۲ متر و دیگری به طول ۴۳۳۴ متر است. همچنین ساختمان فنی و عملیاتی تازه تأسیس فرودگاه شیراز مشتمل بر طبقات اداری و پشتیبانی و فنی و عملیاتی و برج مراقبت با ارتفاع بالغ بر ۴۵ متر از سطح زمین با تجهیزات اداری و عملیاتی پیشرفته با وسعت حدود ۷۵۰۰ متر مربع همراه با ساختمانهای فنی و موتورخانه و سالن آمفی تئاتر وپذیرائی و فضای سبز زیبایی حدود ۵۰٫۰۰۰ متر مربعی یکی از چشم‌اندازها و شاخص‌های قابل توجه این فرودگاه می‌باشد.

فرودگاه شیراز دو ترمینال دارد ترمینال ۱ پروازهای داخلی به وسعت ۱۶ هزار متر مربع و ترمینال ۲ پروازهای خارجی. در این فرودگاه روزانه ۱۲۰ پرواز داخلی و ۱۰ پرواز خارجی انجام می‌شود. در این فرودگاه ۱۴ شرکت داخلی و ۸ شرکت خارجی به بیش از ۳۵ مقصد خدمات رسانی می‌کنند ساختمان جدید ترمینال پروازهای خارجی فرودگاه شیراز است که ۲۱ هزار متر مربع مساحت داشته و انجام محوطه سازی، ساخت پارکینگ خودرو و ایجاد چهار دستگاه پل عابر پیاده با هزینه یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال انجام می‌گیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *